Afty-jak sobie pomóc domowymi sposobami?

Afty-jak sobie pomóc domowymi sposobami?

Afty-jak sobie pomóc domowymi sposobami?

Te małe bolesne owrzodzenia zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie. Uniemożliwiają zjedzenie śniadania czy umycie zębów albowiem są bardzo bolesne. Niestety pojawiają się w Naszej jamie ustnej na dość długi czas. Te najpoważniejsze do 4 tygodni a co gorsza pozostawiając po sobie blizny. Przyczyn jest wiele ale przede wszystkim przemęczenie, osłabienie, niewłaściwa higiena, choroby układu pokarmowego ale również zły styl odżywiania oraz niektóre leki. Pocieszające jest jednak to, że afty goją się zazwyczaj samoistnie ale aby uśmierzyć ból i pozbyć się nadżerki warto stosować środki wspomagające. Jest wiele sposobów na pozbycie się owrzodzeń domowymi sposobami jednak jeżeli jest ich dużo a co gorsza mają charakter stanu zapalnego warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia ewentualnego leczenia.

Rumianek

O dobroczynnych jego właściwościach wiedza Wszyscy. Sprawdzi się również doskonale w przypadku aft. Posiada właściwości antyseptyczne oraz zmniejsza stan zapalny. Wystarczy zaparzyć torebkę rumianku w połowie szklanki wody. Po wystygnięciu torebki umieszcza ją się bezpośrednio do jamy ustnej na stan zapalny i pozostawia na około 10 minut. Taki zabieg stosowany raz dziennie z całą pewnością przyspieszy leczenie owrzodzeń.

Szałwia

Zioło to wykazuje działanie przeciwzapalne. Pomoże również w przypadku aft jamy ustnej. W tym przypadku najlepiej wykorzystać suszona szałwię. Bierzemy 2 łyżeczki suszu i zalewamy połową szklanki przegotowanej wody. Ciepłym ale nie gorącym roztworem płuczemy jamę ustna 3-4 razy dziennie.

Roztwór soli

Sól wykazuje silne działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Doskonale odkaża. Wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w szklance wody i tak przygotowanym roztworem płukać jamę ustna oraz gardło.

Pod żadnym pozorem nie wolno nacierać owrzodzeń solą albowiem jedyne czego się nabawimy to większy ból i podrażniona śluzówkę. Najlepsze efekty uzyskamy stosując roztwór 3 razy dziennie.

Kostki lodu

Banalne ale skuteczne albowiem uśmierzą ból i zmniejszą stan zapalny. Wystarczy trzymać ją w ustach i ssać jak cukierka. Tylko od Nas zależy jak często będziemy to powtarzać.

Reasumując.

Jest wiele prostych domowych sposobów by poradzić sobie z aftami. Jednak najlepiej do nich nie dopuścić dbając o higienę jamy ustnej, unikając gorących napojów oraz posiłków i co ważne wystrzegać się spożywania twardej żywności np. orzechów która podrażnia przyczyniając się do powstania tych bolesnych i dokuczliwych owrzodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *