Anoreksja

Anoreksja

Anoreksja

Anoreksja zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym jest poważną chorobą która charakteryzuje się umyślna utratą masy ciała. Jednak jest to schorzenie, które niestety w poczatkowej fazie jest cięzkie do rozpoznania. Jednak z czasem wszystko wychodzi na jaw ( dgy utrata wagi jest znaczna) bliscy oraz rodzina chorej osoby wiedzą, że chodzi o zaburzenie łąknienia. Anoreksja jest chorobą bardzo poważną i może doprowadzić nawet do śmierci. Od momentu rozpoznania choroby do wyleczenia upływa średnio 5-6 lat. Jest to proces długotrwały a jego powodzenie zależy w dużej mierze od samego chgorego, jego włozonej pracy w terapię oraz jego woli. Na schorzenie to nie ma konkretnych leków. Zazwyczaj są to fizyty u psychoterapeuty, psychaitry lub też chory jest leczony na oddziale szpitalnym. Najczęsciej na anoreksję zapadają młode kobiety między 19 a 25 rokiem życia chociaż choroba ta coraz częsciej dotyczy również młodych mężczyzn.

Przyczyny anoreksji

Przyczyn jadłowstrętu jest wiele. młode dziewczęta zazwyczaj dązą do uzyskania szczupleszej sylwetki aby upodobnić się do ulubionej aktorki, ale róznież przyczyną może być brak pewności siebie, niska samoocena lub też „dogryzki” rówiesniczek. Osoby chore na anoreksję cały czas dąża do tego aby schudnać mimo że są już wychudzone. Jednak nie są świadome zagrożenia.

Anoreksja jest bardzo poważną chorobą charakteryzującą się wysoka śmiertelnościa. Organizm osoby chorej jest bardzo osłabiony a brak niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów upośledza funkcjonowanie narzadów. Kora mózgowa zanika a mózg przestaje działać prawidłowo. Anotrektyczki bardzo często odczuwaja zimno, mają zaburzenia koncentracji oraz przewlekłe zmęczenie, mogą występować napady padaczkowe, dochodzi również do zaburzeń hormonalnych ( braku mięsiaczki). Występuja dolegliwosci ze strony układu krążenia ( omdlenia, zaburzenia rytmu serca) oraz ze strony układu pokarmowego ( wzdęcia, wymioty, zaparcia oraz bóle brzucha). Włosy wypadają a paznokcie stają się kruche oraz łamliwe.

Leczenie anoreksji

Ogromne znaczenie w leczeniu anoreksji ma jej wczesne wykrycie albowiem leczenie ma duze szanse powodzenia. Niestety nie wszystkim osobom borykającym się z anoreksja udaje się wyzdrowieć. Osoby z jadłowstrętem powinny być odizolowane od tych które miały na nie negatywny wpływ oraz być pod stałą opieka lekarza oraz psychologa.

Anoreksja jest bardzo ciężką chorobą. Obserwujmy swoje dzieci ponieważ każde z nich może być na nią narażone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *