Aspartam

Aspartam

Aspartam

Substancja ta pełni rolę słodzika i większość z Nas nie wiedząc o tym spożywa go niemal codziennie albowiem jest zawarty w wielu produktach. Na etykietach znajdziemy go jako E951. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym ( jest niskokaloryczny i słodszy od cukru prawie 200 razy) ale również farmakologicznym. Najczęściej jednak korzystają z niego osoby chore na cukrzycę, którym ciężko jest całkowicie wyeliminować słodycz oraz osoby będące na dietach odchudzających albowiem jak już wcześniej zostało wspomniane aspartam jest niskokaloryczny.

Gdzie znajdziemy aspartam?

Tak naprawdę w większości produktów żywieniowych min. w napojach gazowanych, gumach do żucia, ciastach, wielu deserach a nawet w produktach tzw. light. Musimy jednak pamiętać, aby nie spożywać go w nadmiernych ilościach. Mimo, ze produkt jest uznawany za zdrowy stosowany w nadmiarze może wywołać przykre dolegliwości do których należą nudności, bóle głowy, ból;e stawów, szumy w uszach a nawet problemy z pamięcią. Zdania na jego temat są podzielone-ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Faktem jest, że jest doskonałym zamiennikiem cukru nie szkodząc przy tym zębom oraz nie dostarczając pustych kalorii.

Jedno jest pewne.

Bez względu na opinie warto przyjmować go z umiarem. Musimy pamiętać, że nawet najzdrowszy i najbardziej naturalny produkt spożywany w nadmiarze ma prawo wywołać skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *