Buławinka czerwona

Buławinka czerwona

Buławinka czerwona

Dla wielu z Nas słowa Buławinka czerwona brzmią obco. Może to zioło? Może krzew?

Stajemy przed dylematem. Wystarczy zapytać Naszych kochanych starszych pokoleń a z całą pewnością dokładnie wytłumaczą czym jest buławinka zwana również sporyszem.

Jednak nie Wszyscy mamy to szczęście aby zasięgnąć porady Babć czy Dziadków.

Tak więc buławinka jest gatunkiem grzybów o charakterze pasożytniczym wywołującym chorobę traw oraz zbóż zwaną właśnie sporyszem. Niestety nie ma roślin na nią odpornych.

Dawniej zanieczyszczone przez tą chorobę ziarna wywoływały silne zatrucia, które nawet kończyły się amputacją kończyn.

Co ważne sporysz nie jest już takim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi jak to miało miejsce w historii. Był i jest i będzie obecny w przyrodzie.

Bez wątpienia posiada on wiele cennych związków min. aminokwasy,kwas asparaginowy czy też histaminę.

I mimo że buławinka czerwona jest grzybem i po dzień dzisiejszy „cieszy” się niezbyt dobrą sławą wykorzystywana jest do produkcji wielu leków dostępnych na rynku. Przykładem może być lek stosowany w położnictwie do łagodzenia krwawień poporodowych. Ale ta naprawdę przykładów leków w składzie których jest sporysz jest naprawdę wiele.

Bardzo często bywa tak, że zarówno zioła jak i wszelkiego rodzaju rośliny jednocześnie są silnie trujące ale również wykazują wiele cennych właściwości leczniczych.

Tak już jest w przyrodzie. W końcu w naturze siła!!!

Oczywiście zawsze konieczne jest zachowanie umiaru oraz rozsądku albowiem w przeciwnym razie sami możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy jak korzyści!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *