Co wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Co wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Co wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Doustna antykoncepcja należy do jednej z najpopularniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych rodzajów antykoncepcji. Jej skuteczność jest naprawdę wysoka. Aby zachować najwyższa skuteczność należy przestrzegać twardych zasad podczas stosowania antykoncepcji. Przede wszystkim tabletka powinna być przyjmowana codziennie o tej samej porze ( o tej samej godzinie). Nawet niewielka różnica może wpłynąć na skuteczność jej działania. Jednak to nie wystarczy. Nie wszyscy jesteśmy świadomi, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać obniżona podczas stosowania niektórych ziół, leków a nawet spożywania owoców.

Co wpływa na obniżenie skuteczności doustnej antykoncepcji?

Prostym przykładem mogą być zioła po które sięgamy coraz częściej. Oczywiście to nic złego albowiem zioła pomagają przy wielu dolegliwościach oraz wpływają na szybszy powrót do pełni sił. Jednak podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych szczególnie powinniśmy uważać na dziurawiec, pluskwicę groniastą oraz dzięgiel chiński. Jednak skupmy się przede wszystkim na dziurawcu albowiem wchodzi w skład wielu leków uspokajających, herbat oraz suplementów diety. Jednak właśnie dziurawiec może przyczynić się do spadku skuteczności leków antykoncepcyjnych albowiem wpływa na obniżenie poziomu hormonów we krwi.

A co z witaminą C?

Bardzo często po nią sięgamy i bardzo dobrze ponieważ zalet jej stosowania jest wiele. Jednak podczas stosowania antykoncepcji doustnej musimy uważać w momencie jej odstawienia albowiem może dojść do nagłego obniżenia poziomu estrogenów we krwi a co za tym idzie zwiększa się ryzyko wystąpienia owulacji.

Leki wpływające na obniżenie skuteczności antykoncepcji

Lista leków wpływających na obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych jest dość spora.

Obejmuje niektóre leki:

  • Przeciwwirusowe,
  • Przeczyszczające,
  • Przeciwpadaczkowe,
  • Przeciwgrzybiczne,
  • Przeciwgruźlicze.

O skuteczności doustnej antykoncepcji decyduje przestrzeganie zasad ich przyjmowania. Jednak musimy być również świadomi innych sytuacji, które mogą przyczynić się do obniżenia skuteczności przyjmowanego leku antykoncepcyjnego. Dlatego też ważne jest zapoznanie się z ulotka w której producent umieszcza najważniejsze informacje dotyczące danego leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *