Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca niestety jest schorzeniem atakującym coraz więcej osób. I chociaż „ nie boli „ może być dla Nas naprawdę niebezpieczna. Przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi niszczone są naczynia krwionośne zarówno te małe ( znajdujące się na zakończeniach nerwowych) jak i te duże ( żyły i tętnice). Niestety zbyt często lekceważymy podwyższony poziom glukozy we krwi tłumacząc sobie ten stan jako chwilowy. A co gorsze nie kontrolujemy go wcale. Jednak cukrzyca może zacząć się niewinnie a nieleczona przynieść „opłakane” skutki. Dlatego też tak bardzo ważne jest utrzymanie poziomu cukru na odpowiednim poziomie.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Poziom cukru we krwi zmienia się w ciągu dnia. . Wszystko zależy od tego jakie posiłki spożyjemy, od Naszego stanu emocjonalnego oraz od aktywności fizycznej. W momencie gdy poziom cukru wzrasta Nasz organizm produkuje insulinę, która obniża jego poziom. Jednak w sytuacji gdy jego poziom utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie mamy do czynienia z cukrzycą, która niestety jest bardzo niebezpieczna dla Naszego zdrowia. Dlatego też tak bardzo ważna jest kontrola glukozy we krwi.Nie jest koniecznością wizyta u lekarza albowiem w domu za pomocą glukometru możemy sprawdzić jej poziom.

Kiedy wykonać badanie poziomu cukru we krwi?

  • Rutynowe badania zwłaszcza u osób otyłych oraz u osób z ryzykiem wystąpienia cukrzycy,
  • Przy hipoglikemii oraz hiperglikemii,
  • Oczywiście diabetycy nawet kilkukrotnie w ciągu dnia,
  • Kobiety w ciąży ( pomiędzy 24 a 28 tygodniem).

Glukoza jest cukrem prostym, który potrzebny jest do produkcji energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek Naszego organizmu. Jednak zarówno za wysoki poziom cukru jak i za niski niekorzystnie wpłynie na Nasze zdrowie. Nie czekajmy aż będzie za późno. Zbyt długo utrzymujący się poziom cukru we krwi może doprowadzić do niszczenia organów ( przede wszystkim serca, oczu, nerek oraz naczyń krwionośnych.

Wykonujmy rutynowe badania. Przecież „Zdrowie mamy jedno” więc zadbajmy o nie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × two =