Czy warto spożywać mięso?

Czy warto spożywać mięso?

Czy warto spożywać mięso?

„ Jesteś tym co jesz”– nic dodać nic ująć. Sposób odżywiania bezpośrednio wpływa na stan Naszego zdrowia i nie da się temu zaprzeczyć. Jednak spożycie mięsa zmalało w ostatnich czasach na korzyść diet wegetariańskich. I chociaż zdania na temat spożywania mięsa są bardzo podzielone jest ono bogatym źródłem żelaza, cynku oraz witaminy B12 ale także zawiera niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe.

Mięso dzielimy na :

  • Białe- drób, cielęcina oraz mięso z królika,
  • Czerwone-wieprzowina, wołowina, konina oraz dziczyzna.

Białe mięso jest zdrowsze albowiem nie dość, że zawiera mniej tłuszczu a co ważne więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują działanie ochronne przed miażdżyca. Mięsa białe są również lekkostrawne. Niestety o mięsie czerwonym nie możne tego powiedzieć. Poprzez dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, które mogą przyczynić się do powstawania otyłości, chorób układu krążenia oraz nowotworowych.

Jednak nie możemy zapominać, że mięso jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, które za sprawą zawartych aminokwasów jest niezbędne w procesie budowy tkanek. Jest również bogatym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego oraz miedzi, fosforu, cynku oraz magnezu.

Czy powinniśmy zrezygnować ze spożywania mięsa?

Nie – albowiem zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jednak nie powinniśmy spożywać go zbyt często. Decydując się na zakup mięsa warto również wybrać ekologiczne. Dietetycy zalecają spożywanie czerwonego mięsa maksymalnie do kilku razy w miesiącu natomiast białe dopuszczalne jest do 3 razy w tygodniu .Warto jednak jak najczęściej zastępować mięso rybami albowiem zawierają cenne dla Naszego organizmu kwasy Omega 3. Oczywiście nikt nie namawia do całkowitej rezygnacji z mięs ale warto się zastanowić nad częstością jego spożywania. Zdrowie mamy jedno i powinniśmy o nie zadbać jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *