Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

Niejednokrotnie słyszeliśmy o diecie bezglutenowej. Ale czym ona jest i w jakich przypadkach ją stosować? Dieta bezglutenowa stosowana jest zazwyczaj przez osoby z nietolerancją glutenu oraz borykających się z celiakia ( ostrą alergią na gluten). Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu z diety pokarmów zawierających gluten. Gluten jest białkiem występującym przede wszystkim w zbożach ( pszenicy, jęczmieniu czy życie). Jednak cieszy się również popularnością pośród osób, które po prostu chcą się zdrowo odżywiać. Chociaż nie ukrywając dla wielu osób jest to bardzo „ ciężki orzech do zgryzienia”. Świeży pachnący chleb czy bułki – zrezygnowanie z nich jest nie lada problemem. Jednak warto chociaż spróbować przejść na dietę bezglutenową albowiem korzyści płynącej z jej stosowani jest wiele.

Korzyści płynące ze stosowania diety bezglutenowej

Jak twierdzą zwolennicy, dieta pozbawiona glutenu jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, wyeliminowanie bólów głowy, problemów trawiennych, biegunek, zaparć, ogólnego złego samopoczucia oraz problemów z układem nerwowym. Jak potwierdzają naukowcy ten rodzaj diety może zapobiegać takim chorobom jak nowotwory, schorzeniom układu naczyniowego a nawet depresji a niestety żyjemy w czasach pędu i złego odżywiania. A taki styl życia niestety w sposób niekorzystny odbije się na Naszym zdrowiu wcześniej czy też później.

Dieta bezglutenowa:

  • Wpłynie na poprawę ogólnego samopoczucia,
  • Zredukuje bolesne migreny,
  • Ma korzystny wpływ na gospodarkę wodną organizmu,
  • Zapobiegnie zaparciom, biegunkom oraz problemom trawiennym,
  • Pozytywnie wpłynie na wygląd skóry.
  • Wyeliminuje objawy wynikające z nietolerancji glutenu.

Ważne:

I chociaż ten rodzaj diety zaleca się osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu oraz celiakię wielu z Nas ją stosuje. Należy jednak pamiętać, ze jest to dieta eliminacyjna. Wykluczając produkty zawierające gluten nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Wielu z Nas stosuje dietę „ na własną rękę”. Jednak warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka aby rozwiać ewentualne wątpliwości i nie wyrządzić sobie krzywdy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *