Goździki

Goździki

Goździki

Przyprawę tą zazwyczaj kojarzymy ze Świętami Bożego Narodzenia i cenimy je za niezwykły aromat oraz zapach. Jednak musimy wiedzieć, ze posiadają wiele cennych właściwości leczniczych. Jakich? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Właściwości lecznicze

Wielu osobom z pewnością „obiło się o uszy”, że goździki są dobre na bóle zębów oraz stawów. I owszem albowiem wykazują działanie znieczulające. Okazują się również pomocne przy bólach głowy. Są również źródłem witamin min. witaminy A, E, K, B6 oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas, żelazo, sód oraz fosfor. Jak udowodniono badaniami goździki wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz złego cholesterolu. Ciekawostką może być fakt, ze wykazują również działanie antyseptyczne dlatego też doskonale sprawdzą podczas przeziębienia. Na rozgrzanie ( pewnie wielu z Nas sprawdziło osobiście) sprawdzi się grzaniec z goździkami i pomarańczą. Dla osób mających problemy z nieświeżym oddechem zaleca się je również. Doskonale odświeżają oddech. Są jednym z najlepszych środków przeciwutleniających które atakują wolne rodniki. Są naturalnym sposobem na poprawę apetytu oraz trawienia. Co ważne „zabijają” pasożyty w jelitach oraz są pomocne przy biegunkach i przy problemach układu pokarmowego.

Oprócz wielu cennych właściwości zdrowotnych doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do wielu potraw. Dodadzą im niesamowitego aromatu oraz korzennego smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *