Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa

Wszyscy doskonale znamy popularną jelitówkę. Ale czym tak naprawdę jest i co ją wywołuje? A więc grypa żołądkowa jest ostrym nieżytem żoładkowo-jelitowym i tak naprawdę z grypą nie ma nic wspólnego albowiem wywołana jest przez różne grupy wirusów ale nie grypy. Bardzo często mylona jest w zatruciem jednak jej objawy utrzymują się dłużej i w znacznym stopniu osłabiają organizm. Jest „chorobą” zakaźną do której dochodzi poprzez drogę kropelkową oraz pokarmową. Dlatego tak bardzo ważną rolę odgrywa dbanie o higienę osobistą oraz częste mycie rąk. Najbardziej narażone na nią są Nasze pociechy u których objawy mają cięższy przebieg niż u dorosłych. Najczęstszymi objawami jest biegunka oraz wymioty jednak pojawić się mogą również bóle głowy i brzucha, nudności, bóle mięśni oraz ogólne osłabienie. Pomimo, że można ją „złapać” przez cały rok jednak najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym.

Jak ją leczyć?

Tak naprawdę nie istnieje konkretne lekarstwo i w większości przypadków nie jest konieczna interwencja lekarza. Jednak należy pamiętać, że „KONIECZNE” jest spożywanie dużej ilości płynów aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, którego konsekwencje mogą być poważne. Może dojść do niego zwłaszcza gdy objawy nieżytu są nasilone i długotrwałe. Bardzo ważną rolę odgrywa również przyjmowanie probiotyków, które uzupełnią florę bakteryjną. Oczywiście należy przestrzegać również diety. Warto w tym czasie spożywać delikatne zupy a wyeliminować ciężkostrawne i tłuste posiłki. Długość trwania grypy żołądkowej zależy od kondycji Naszego organizmu. Zazwyczaj trwa 3-4 dni chociaż może się przedłużyć do tygodnia. W wielu przypadkach jak już wcześniej zostało wspomniane nie wymaga interwencji lekarza. Gorzej jest u Naszych pociech albowiem częściej dochodzi do odwodnienia organizmu i potrzebna jest hospitalizacja.

Ważne:

Jelitówka może być niebezpieczna u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży oraz u osób starszych borykających się z różnymi schorzeniami. Mowa oczywiście o odwodnieniu organizmu dlatego też w przypadku nasilania się objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *