Grzyby

Grzyby

Grzyby

Gdy tylko pojawia się sezon na grzyby spieszymy do lasu jak najprędzej. Prawdziwki, kozaki, kurki czy podgrzybki aż kuszą swoim wyglądem. Nie wyobrażamy sobie uszek na święta bez nich pierogów z kapustą i grzybami czy zupy grzybowej. Dodają niesamowitego smaku i aromatu. Natomiast jeżeli chodzi o wartości odżywcze oraz właściwości prozdrowotne zdania na ten temat są mocno podzielone. Jedni uważają, że stanowią tylko świetny dodatek smakowy do potraw natomiast inni, ze posiadają wiele cennych składników odżywczych i wykazują wiele właściwości zdrowotnych. A jak jest naprawdę?

Wartości odżywcze oraz właściwości zdrowotne grzybów

Jak wiadomo grzyby w 7090% składają się z wody. Ich tzw. sucha masa to prawie same białko. Są niskokaloryczne ale musimy również pamiętać ze ciężkostrawne. Faktem jednak jest, że zawierają dużo błonnika który poprawia perystaltykę jelit i pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy. Mimo podzielonych opinii jak potwierdzają badania naukowe grzyby są cennym źródłem wielu witamin min. witamin z grupy B, witaminy PP a niektóre gatunki witaminy D, A a także witaminy C. Musimy jednak pamiętać, ze grzyby wchłaniają ze ściółki szkodliwe pierwiastki. Mowa o ołowiu, rtęci czy arsenu dlatego też wybierając się na grzybobranie zbierajmy je z dala od autostrad, hut czy fabryk. Osoby, które z niedowierzaniem podchodzą do właściwości leczniczych grzybów powinny zainteresować się boczniakiem który wykazuje właściwości przeciwnowotworowe oraz obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Grzyby są również doskonałe dla osób będących na dietach ze względu na swoją niskokaloryczność jak już wcześniej zostało wspomniane.

Ważne:

Jednak ich niesamowitym smakiem, aromatem oraz składnikami odżywczymi nie mogą się cieszyć wszyscy. Całkowicie zakazane są dzieciom oraz osobom borykającym się ze schorzeniami wątroby i nerek. Pamiętajmy, ze grzyby smażone na tłuszczu mogą przyczynić do zaostrzenia stanu zapalnego woreczka żółciowego oraz trzustki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *