Infekcje intymne-jak je rozpoznać?

Infekcje intymne-jak je rozpoznać?

Infekcje intymne- jak je rozpoznać?

Problem infekcji intymnej dotyka wielu kobiet bez względu na wiek. Pojawienie się jej jest oznaką, że w organizmie kobiety została zaburzona równowaga mikrobiologiczna. Do powstania infekcji intymnej przyczynia się wiele czynników. Niestety skutki infekcji są nieprzyjemne oraz dokuczliwe dlatego też bardzo ważna rolę odgrywa odpowiednia higiena oraz profilaktyka aby skutecznie zapobiegać tego rodzaju infekcjom.

Rodzaje infekcji intymnych oraz ich objawy

Infekcje dzielą na się te wywołane przez grzyby, wirusy, bakterie oraz mieszane.

Na ich powstanie wpływa wiele czynników min:

 • nieodpowiednia higiena
 • kąpiele w jeziorach-
 • noszenie nieodpowiedniej bielizny przede wszystkim ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza
 • korzystanie z sauny lub basenu
 • antybiotykoterapia
 • cukrzyca
 • stres
 • kontakty seksualne z różnymi partnerami
 • nieodpowiednia dieta
 • antykoncepcja
 • cukrzyca

Niestety skutki infekcji są nieprzyjemne. Należą do nich min. swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych, bóle podbrzusza, wysypka, zaczerwienienie warg sromowych jak również upławy o zmienionym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Pamiętajmy jednak aby nie mylić ich z naturalną wydzieliną z pochwy ( która ma prawidłowa konsystencję oraz kolor i nie ma nieprzyjemnego zapachu).

Jak skutecznie radzić sobie z infekcjami intymnymi?

Bardzo ważną wręcz kluczową rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka- odpowiednia higiena miejsc intymnych, noszenie bielizny z naturalnych tkanin które przepuszczają powietrze oraz unikanie „ przygód” seksualnych. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego typu infekcji jest stosowanie płynów oraz zelów do higieny intymnej. Panie, które narażone są szczególnie na rozwój infekcji np. przy  podczas antybiotykoterapii powinny zaopatrzyć się po po doustny probiotyk ginekologiczny.

Ważne: W przypadku wystąpienia poważnych infekcji warto skonsultować się z ginekologiem.

5 komentarzy

 1. To prawda dobry zel potrafi zdziałać cuda, ja w trakcie ciąży stosowałam provag w żelu zapobiegawczo, bo często chodziłam na basen i po prostu bałam się dostać jakiejś infekcji.

 2. Kiedy infekcje ciągle nawracały lekarz polecił mi zmianę diety, zmianę bielizny na taką 100% bawełnianą – tylko taką i zalecił stosowanie hydrovag. Lek działa wspomagająco, w celu utrzymania prawidłowej flory i pH pochwy. Ja często antybiotyki stosowałam więc właśnie takie stosowanie globulek na przykład po kuracji antybiotykami pozwala odbudować to co one zniszczyły

  1. Nic dodać nic ująć. Wielu z Nas nie zdaje chyba sobie sprawy z tego jak ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta oraz noszenie naturalnej bielizny żeby zapobiegać infekcjom intymnym.Przy antybiotykoterapii warto zaopatrzyć się w doustny probiotyk ginekologiczny zwłaszcza Panie szczególnie narażone na tego typu infekcje. Pozdrawiam 🙂

 3. Jak przestałam pić kefiry i jeść jogurty nie mogłam się wyleczyć z powracających infekcji, mój gin mnie opieprzył, że nie dostarczam sobie bakterii kwasu mlekowego, a same probiotyki mi nie pomogą. Więc znowu zmieniłam dietę i na razie jet ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *