Jak mądrze korzystać z ziół?

Jak mądrze korzystać z ziół?

Jak mądrze korzystać z ziół?

Ziołowe napary, okłady czy herbatki znamy wszyscy. Zioła od wieków były wykorzystywane do leczenia wielu dolegliwości. Jednak musimy pamiętać, że te wbrew pozorom „zwykłe” roślinki posiadają wielką moc i co ważne stosowane w nieodpowiedni sposób lub w nadmiarze mogą wyrządzić więcej krzywdy niż korzyści. Dlatego też zaopatrując się w zioła przeczytajmy dokładnie ulotkę i sposób dawkowania. Nie kierujmy się tym, że to co pomogło sąsiadce na ból brzucha pomoże Nam albowiem przyczyn tego bólu może być wiele.

Zioła to też leki pochodzenia naturalnego.

Domowa hodowla ziół

Wiele osób w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach na parapetach okien uprawia zioła. Najczęściej wykorzystujemy świeże rośliny do przyprawiania wielu dań ( majeranek, bazylia czy też rozmaryn). Jednak suszy też na tzw.”zapas na zimę”. A nóż się przydadzą. Są i również takie osoby, które wybierają się na zbiory w teren. Jeżeli podjęliśmy już taką decyzję pamiętajmy aby zbierać zioła z dala od ulic albowiem niestety spaliny robią swoje. Musimy jednak pamiętać, że wiele z nich mimo, że wykazują działanie prozdrowotne są roślinami silnie trującymi. Bardzo ważną rolę odgrywa temperatura oraz miejsce suszenia. Niestety wiele „amatorów” ziołolecznictwa na własna rękę wykonuje ten proces jednak nie zawsze tak jak to być powinno wykonane. Nie chodzi tu o pospolitą i jakże często wykorzystywaną bazylię czy majeranek. Rodzajów ziół jest naprawdę wiele dlatego też warto zasięgnąć porady zielarza lub też najlepiej zakupić je w sklepie zielarskim lub aptece.

Rośliny te oczywiście należy stosować z umiarem ponieważ wszystko nawet to co najzdrowsze w nadmiarze może zaszkodzić. Jednak nie ma co się ich „ bać” albowiem są doskonałym naturalnym remedium na wiele schorzeń oraz dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *