Jod

Jod

Jod

Chociaż jod należy do jednego z pierwiastków śladowych pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jest odpowiedzialny przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz układu nerwowego. Hormony tarczycy wpływają również na prawidłową pracę układu krążenia oraz mięśniowego. Dostarczyć go możemy głównie z pożywieniem chociaż mieszkańcy wybrzeża mają ten przywilej, że mogą oddychać powietrzem z jodem. Na rynku dostępna jest również sól jodowana. Zarówno niedobór jodu jak i jego nadmiar mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Szczególnie groźny jest jego niedobór. Nikomu chyba nie trzeba przypominać aby zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy nie tylko jodu ale również pozostałych mikroelementów oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlaczego tak ważny jest „pierwiastek życia”

Na początku warto wspomnieć, że zapotrzebowanie organizmu na jod zależne jest od wieku. I chociaż jest pierwiastkiem śladowym jego długotrwałe niedobory doprowadzają do chorób tarczycy a co za tym idzie całego organizmu. Tak naprawdę od hormonów tarczycy (T3 i T4) zależy prawidłowe funkcjonowanie serca, nerek, układu mięśniowego, nerwowego, przysadki mózgowej a także prawidłowa temperatura ciała. Jak widać niedobory tego pierwiastka mogą być bardzo poważne w skutkach dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o jego prawidłowy poziom. Nie jest to łatwe albowiem jak już wcześniej zostało wspomniane tylko mieszkańcy wybrzeża mają ten przywilej, ze mogą go „wdychać” razem z powietrzem. Reszta powinna zadbać o to aby w menu było jak najwięcej mleka oraz produktów mlecznych, jajek, ryb morskich, owoców morza oraz niektórych ziaren zbóż. Należy wspomnieć, że utrzymanie tego pierwiastka na prawidłowym poziomie jest bardzo ważne w przypadku kobiet w ciąży albowiem jego niedobór może wiązać się z ryzykiem niedorozwoju mózgu u płodu.

Pamiętajmy jednak, że należy zadbać o prawidłowy poziom wszystkich minerałów i witamin nie tylko jodu. Bez nich Nasz organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *