Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn jej poziom powinien być niski. Podwyższony jest wskazaniem do dalszych badań.

Kiedy powinniśmy zbadać sobie poziom prolaktyny?

Wskazaniem do przeprowadzenia badania są przede wszystkim:

  • Bóle piersi, które stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk,
  • Nieregularne miesiączki lub ich zanik,
  • Wydzielina z sutków,
  • Niepłodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

W przypadku mężczyzn występuje również zanik popędu seksualnego a także zaburzenia erekcji.

Badanie prolaktyny zlecane jest także w diagnostyce guzów przysadki.

Podniesiony poziom tego hormonu może być przyczyną bezowulacyjnych cykli a co za tym idzie występują problemy z zajściem w ciążę. Kobiety mogą również odczuwać ból podczas stosunku ( suchość pochwy). Znacznie podniesiony poziom prolaktyny może przyczynić się do bólów głowy oraz zaburzenia widzenia chociaż należy wspomnieć, że ogólnie jej nadmiar nie wpływa negatywnie na organizm.

Badanie prolaktyny

Ważne aby badanie jej poziomu było wykonane na czczo oraz rano ( najlepiej między godziną 8 a 12. W tych godzinach jest najbardziej miarodajne albowiem poziom prolaktyny ulega zmianie w ciągu dnia). Należy również powstrzymać się od współżycia wieczorem i nie spożywać obfitych posiłków. Badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi z żyły.

Niejednokrotnie zastanawiamy się co może być przyczyną Naszych dolegliwości. Wielu z Nas wyszukuje różnych chorób niepotrzebnie. Gdy zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy może warto zbadać sobie poziom tego hormonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *