Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Jest to niewielki krzew, który swoją nazwę zawdzięcza kruchym gałązkom. Do 2014 roku była objęta częściową ochroną. I chociaż nie jest tak popularna jak szałwia czy rumianek( a wielka szkoda) wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Do celów leczniczych zbierana jest kora kruszyny zwłaszcza po deszczu albowiem wtedy jest bardzo elastyczna oraz krucha. Ze względu na swoje silne właściwości pobudzające układ pokarmowy jest rośliną bardzo cenioną przez zielarzy. Jednak to niepozorne ziele wykazuje wiele innych właściwości prozdrowotnych ale o tym w dalszej części artykułu.

Właściwości lecznicze

Najbardziej cenioną częścią rośliny jest oczywiście kora, jednak jej owoce również są wykorzystywane w celach leczniczych.

  • Zawiera sole mineralne, garbniki, flawonoidy,
  • Pobudza perystaltykę jelita grubego,
  • Wykazuje działanie żółciopędne, przeciwgrzybicze oraz przeczyszczające,
  • Wspomaga pracę jelit,
  • Pomocna przy zaparciach, zaburzeniach trawienia oraz przy niestrawności,
  • Polecana przy schorzeniach pęcherzyka żółciowego oraz wątroby,
  • Pomocna przy odchudzaniu.

Ważne:

Kruszyna pospolita nie może być stosowana przez dzieci poniżej 12 roku życia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zapaleniem jelit, hemoroidami, wrzodami, chorobami nerek oraz z niedrożnością jelit. Ze względu na zawarte w niej substancje, które powodują przekrwienie narządów miednicy małej może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie powinna być również stosowana przez Mamy karmiące.

Bardzo ważne jest również aby stosować ją z umiarem albowiem w przeciwnym razie może przynieść więcej strat niż korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *