Lulek czarny

Lulek czarny

Lulek czarny

Każdy ogrodnik chciałby posiadać na swoich rabatach zachwycające swoim wyglądem rośliny. Jednak niestety nie na wszystkie z nich można sobie pozwolić. Dlaczego? Wiele z nich jest silnie trującymi a posiadanie ich wiąże się z ryzykiem zatrucia. Tak też jest w przypadku lulka czarnego albowiem zaraz po tojadzie jest również śmiertelnie trujący zwłaszcza korzeń oraz nasionka. Okazuje się jednak, że roślina ta wykazuje także właściwości lecznicze,które były znane i wykorzystywane już przed tysiącem lat.

Ciekawostką może być fakt, że w czasach średniowiecza roślina ta była ulubieńcem trucicieli. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć dlaczego:)

Niestety granica między właściwościami leczniczymi a trującymi jest naprawdę bardzo bardzo cienka. Nawet minimalne przedawkowanie może doprowadzić do śmierci.

Moi drodzy lepiej nie stosować niczego na tzw. własną rękę. Nawet to co najzdrowsze i naturalne zażywane w nieodpowiedni sposób może mieć naprawdę tragiczne konsekwencje. Czy nie lepiej w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady specjalisty? Myślę, że tak:)

Właściwości lecznicze

Mimo swojego silnie trującego działania lulek czarny w pozytywny sposób może wpłynąć na zdrowie. Po dzień dzisiejszy znajdziemy go w składzie wielu leków.

  • Wykazuje silne działanie przeciwbólowe, rozluźniające, uspokajające oraz znieczulające,
  • Działa silnie odurzająco oraz halucynogennie,
  • Leki na bazie tej rośliny stosowane są w chorobie Parkinsona, przy problemach psychiatrycznych oraz przy bolesnym miesiączkowaniu.
Ważne:
Pamiętajmy aby lulka nie stosować na własną rękę. Roślina jest naprawdę silnie trująca. Zasięgnijmy porady lekarza. Jak już wcześniej zostało wspomniane granica między jego właściwościami leczniczymi a trującymi jest jest naprawdę bardzo krucha!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *