Mleko sojowe

Mleko sojowe

Mleko sojowe

O pozytywnym wpływie nasion soi mówi się wiele. Jak natomiast sprawa ma się odnośnie mleka sojowego? Mimo wielu przeprowadzonych badań świadczących o pozytywnym wpływie soi na organizm zdania są jednak bardzo mocno podzielone. Można powiedzieć, że jest tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Więc jaka jest prawda? Czy soja i przetwory z niej mogą zaszkodzić? Warto tutaj wspomnieć, że soja należy do grupy rodzin bobowatych. Jest rośliną strączkową tak samo jak fasola, bób czy groch. Zarówno soja jak i mleko sojowe stanowią doskonały zamiennik mięsa dlatego też stanowią podstawowy składnik kuchni wegetariańskiej i wegańskiej albowiem zawiera wiele cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Więc dlaczego niektórzy z Nas odradzają używanie mleka sojowego? O tym w dalszej części artykułu.

Co zawiera mleko sojowe?

Jak się okazuje mleko sojowe jest skarbnicą wielu witamin min. witaminy A, E, D, C, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak cynk, żelazo, potas, magnez, jod, fosfor oraz wapń. Zawiera również bardzo duże ilości kwasów tłuszczowych. Mleko to jest także niezastąpionym źródłem fitoestrogenów. Warto również wspomnieć, że jest bogatym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny u kobiet w ciąży.

Dlaczego więc odradza się spożywanie mleka sojowego?

Tutaj zdania są mocno podzielone. Jednak jak donosi wiele źródeł mleko to zawiera fitoestrogeny, które oddziałują na hormony płciowe u mężczyzn. Jednak jak donoszą badania epidemiologiczne istnieje zależność między prowadzeniem diety bogatej w produkty sojowe a zachorowalnością na niektóre nowotwory( mniejsza zachorowalność).

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy zarówno soja jak i produkty z niej w sposób niekorzystny wpływają na Nasz organizm. Zawsze a przynajmniej zazwyczaj będzie tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Pamiętajmy jednak aby produkty sojowe spożywać z umiarem. Zresztą wszystko co w nadmiarze nawet najzdrowsze może mieć niekorzystny wpływ na Nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *