Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość ( hiperhydroza) spowodowana jest nadaktywnością gruczołów potowych. Wpływać na nią mogą zarówno czynniki psychiczne jak i emocjonalne. Sami niejednokrotnie zauważyliśmy, że pot zazwyczaj pojawia się pod wpływem silnego stresu, wysokiej temperatury, intensywnego wysiłku fizycznego oraz problemów natury psychicznej. Niestety jest to bardzo przykry problem albowiem stanowi dla Nas ogromny dyskomfort. Nie możemy jednak mylić miejscowego pocenia się np. pod pachami, na twarzy, dłoniach oraz plecach z nadmierną potliwością albowiem ponieważ pocenie się w tych miejscach jest normalną funkcją organizmu. Natomiast gdy borykamy się z hiperhydrozą nie możemy załamywać rąk albowiem istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie tego problemu za pomocą ziół, suplementów diety, profesjonalnych zabiegów oraz domowymi sposobami.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Hiperhydroza może być symptomem choroby lub zaburzenia min. cukrzycy, nadczynności tarczycy,gruźlicy, zatrucia, otyłości czy też klimakterium. Jednak wyleczenie ich całkowicie eliminuje ten przykry problem. W przypadku nadmiernej potliwości ( jak również innych chorób) bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza aby móc podjąć skuteczną walkę. Istotną rolę odgrywa także właściwa higiena osobista. Na rynku dostępnych jest wiele mydeł antybakteryjnych, antyperspirantów, kremów, talków oraz pudrów które pomogą Nam w walce z poceniem się. Musimy również pamiętać o tym aby szczególnie podczas upałów nosić przewiewny ubiór najlepiej z naturalnych tkanin oraz odpowiednie obuwie. Natomiast jeżeli chodzi o ziołowe herbatki to szukajmy takich w których w składzie znajduje się porost islandzki, pokrzywa, szałwia lekarska oraz ziele hryzopu albowiem posiadają właściwości blokujące pocenie się.

Ważne: Zanim rozpoczniemy stosowanie preparatów blokujących nadmierną potliwość warto skonsultować się z lekarzem który zdiagnozuje przyczyny hiperhydozy a następnie zaleci odpowiednie leczenie.

1 comment on “Nadmierna potliwość

  1. ja sie konsultowalam z lekarzem odnosnie mojego pocenia ktore nie znosilam i lekarz polecil mi abym wypróbowala jonoforeze na pocenie stop, najpierw pozyczylam od koleżanki urzadzenie do zatrzymania pocenia electro antiperpsirant a po kilku uzyciach kupilam dla siebie i wystarczy ze zrobie 2 terapie co kilka miesiecy. Wczesniej smarowalam stopy kremem ale to bylo zbyteczne, jonoforeza okazala sie skuteczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *