Napoje energetyczne

Napoje energetyczne

Napoje energetyczne

Energetyki cieszą się ogromną popularnością zarówno u dorosłych, młodzieży jak i niestety dzieci. Zazwyczaj są to bezalkoholowe napoje gazowane które wykazują działanie pobudzające, poprawiają koncentrację oraz przeciwdziałają zmęczeniu. Jednak jak się okazuje sięgamy po nie zdecydowanie zbyt często. Z pewnością nie raz słyszeliśmy o ich szkodliwym wpływie na organizm ale raczej puszczamy to „mimo uszu”. No niestety nie można bagatelizować powagi tematu albowiem picie energetyków może w bardzo niekorzystny sposób wpłynąć na Nasze zdrowie a nawet życie.

Dlaczego należy uważać na ten popularny napój?

Napoje energetyczne w swoim składzie posiadają zazwyczaj kofeinę, guaranę, taurynę oraz dwutlenek węgla i „sztuczny cukier” kryjący się pod nazwami aspartamu, sorbitolu czy też maltodekstryny. Substancje te wpływają na zwiększenie częstotliwości uderzeń serca, podnoszą poziom hormonów stresu, zwiększają ryzyko udaru i zawału oraz wpływają odwadniająco. Musimy być również świadomi faktu że napoje energetyczne mogą powodować bardzo niebezpieczną dla Naszego zdrowia arytmię.

Nikt nie mówi oczywiście że ten rodzaj napoju jest całkowicie zakazany. Jak już spożywajmy go po prostu z umiarem. A nie z przyzwyczajenia czy też aby zaimponować swoim kolegom. Pamiętajmy, że energetyki zawierają wiele substancji chemicznych które w bardzo niekorzystny sposób mogą odbić się na zdrowiu.

Ważne:

Napoje tego typu nie powinny być spożywane przez dzieci, młodzież, kobiety w ciąży oraz osoby borykające się ze schorzeniami układu nerwowego, serca, nadczynnością tarczycy oraz migrenami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *