Nietolerancja laktozy-jak sobie z nią poradzić?

Nietolerancja laktozy-jak sobie z nią poradzić?

Nietolerancja laktozy-jak sobie z nią poradzić?

O alergii pokarmowej z całą pewnością słyszeliśmy wszyscy tym bardziej, że dotyka coraz więcej osób w tym dzieci. Jedną z najczęściej występujących jest nietolerancja laktozy. Jednak na wstępie warto wyjaśnić czym jest laktoza? Laktoza jest cukrem naturalnie występującym w mleku zarówno krowim, kozim jak i kobiet karmiących. Nietolerancja występuje gdy w organizmie brakuje specjalnego enzymu trawiennego (laktazy), którego rolą jest rozłożenie laktozy na glukozę oraz galaktozę. Osoby z tego rodzaju alergią odczuwają bardzo nieprzyjemne dolegliwości min. bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunki oraz wymioty.

Wyróżnia się trzy rodzaje nietolerancji laktozy:

  • Pierwotna,
  • Wtórna,
  • Wrodzona

Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Gdy podejrzewamy u siebie lub swoich bliskich alergię warto zrobić w domu próbę eliminacyjną czy to na pewno mleko powoduje dolegliwości. Konieczne jest również przeprowadzenie testów w laboratorium np. endoskopię lub badanie stolca.

Jak skutecznie leczyć?

Niektóre osoby zbyt lekceważąco podchodzą do nietolerancji laktozy. Jednak musimy być świadomi, że alergia ta może doprowadzić do wielu groźnych powikłań zdrowotnych. Konieczne oczywiście jest całkowite odstawienie mleka oraz produktach posiadających je min. lody, czekoladę maślankę czy majonez. Nie można również zapominać o dokładnym czytaniu etykiet na produktach. Nawet niektóre dostępne leki mają laktozę w swoim składzie.

Jedno jest pewne. Do nietolerancji laktozy trzeba podejść naprawdę poważnie albowiem w niektórych przypadkach może doprowadzić do niedożywienia organizmu oraz odwodnienia. Nie zapominajmy, że zdrowie mamy jedno!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *