Nieżyt nosa – katar

Nieżyt nosa-katar

Nieżyt nosa – katar

Katar jest jednym z objawów towarzyszącym przeziębieniu, zapaleniu zatok oraz infekcjom górnych dróg oddechowych. Najczęstszą jego przyczyną są infekcje wirusowe rzadziej bakteryjne. Występuje również po przegrzaniu się, przemarznięciu, osłabieniu organizmu ale również może mieć podłoże alergiczne. Objawia się zazwyczaj kichaniem,wydzielina z nosa, która może mieć różny charakter, bólami głowy, zatkanym nosem oraz złym samopoczuciem. Jest bardzo dokuczliwy i męczący. Ale są doskonałe sposoby aby się z nim szybko uporać.

Jak leczyć katar?

Wszystko zależy tak naprawdę na jakim tle jest wywołany tzn. jaka jest jego przyczyna. Dlatego też leczenie można podzielić na objawowe oraz przyczynowe ( wywołany przez silną alergię oraz zakażenie bakteryjne). Na rynku dostępnych jest bez recepty wiele preparatów, które szybko pomogą zniwelować przykre jego dolegliwości ( min. sól do płukania nosa). Jednak w wielu przypadkach gdy katar wywołany jest poprzez bakterie, wirusy oraz silne alergie bez wizyty u lekarza może się nie obejść. W przypadku alergii lekarz może zalecić odczulanie a przy poważniejszych zakażeniach ( np. przy zapaleniu zatok) przepisać antybiotyk.

Ważne:

Gdy już dopadnie Nas katar przez pierwsze dwa trzy dni możemy próbować sami sobie z nim radzić np. przez inhalacje, przyjmowanie witaminy C oraz jak najczęstsze oczyszczanie nosa z wydzieliny. Jednak gdy utrzymuje się dłużej a domowe sposoby nie pomagają należy udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *