Pestycydy

Pestycydy

Pestycydy

Na początku warto wspomnieć czym są. Są to substancje chemiczne przeciwpasożytnicze oraz szkodnikobójcze. Ich zastosowanie jest ogromne jednak przede wszystkim wykorzystywane są do ochrony roślin uprawnych. W skrócie mówiąc jest to „trucizna” którą spożywamy razem z owocami oraz warzywami ponieważ tam jest ich najwięcej. I mimo że bezpośrednio nie zagrażają Naszemu zdrowiu kumulowane latami mogą nieść za sobą przykre konsekwencje i co gorsze negatywnie wpłynąć na Nasze zdrowie.

Jak zmniejszyć ilość pestycydów pożywieniu?

Zanim spożyjemy piękne, błyszczące owoce i warzywa zastanówmy się ile w nich jest „chemii”. Przecież niektóre z nich wyglądają niczym z katalogu. Pestycydy gromadzone w organizmie latami mogą przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych, zaburzenia układu hormonalnego, odpornościowego oraz nerwowego. Mogą być również przyczyną bezpłodności oraz przyczynić się do problemów z rozwojem płodu. Przykrych skutków systematycznego spożywania pestycydów jest wiele.

Jednak możemy się przed nimi chronić.Jak?

  • Zawsze przed spożyciem dokładnie myjmy owoce oraz warzywa,
  • Stosujmy obróbkę termiczną,
  • Obierajmy skórkę,
  • Starajmy się kupować owoce oraz warzywa w odpowiednim dla nich sezonie ( rozsądne będzie zrezygnowanie np. z truskawek które są dostępne przez cały rok. Co prawda kuszą wyglądem ale ile w nich chemii?),
  • Wybierajmy produkty krajowe albowiem z cała pewnością zawiera mniej chemikaliów niż ta z importu,
  • Kupujmy żywność ekologiczną oraz tą z zaprzyjaźnionych gospodarstw,
  • Jak mamy możliwość uprawiajmy swoje warzywniaki nawet na okiennym parapecie.

Jak już wcześniej zostało wspomniane pestycydy nie zagrażają bezpośrednio Naszemu zdrowiu oraz życiu jednak niestety kumulowanie ich w organizmie może mieć przykre skutki. Nie zapominajmy o podstawowych zasadach wymienionych wyżej a z całą pewnością zmniejszymy ich ilość w spożywanych produktach. „Zdrowie mamy jedno” więc warto o nie zadbać!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *