Roślina piękna a zarazem niebezpieczna-Mordownik

Roślina piękna a zarazem niebezpieczna-Mordownik

Roślina piękna a zarazem niebezpieczna – Mordownik

Tojad bo o nim mowa należy do grupy roślin z rodziny jaskrowatych. W Polsce spotkać go możemy w Karpatach ale niech nie zwiodą Nas jego piękne kwiaty albowiem jest bardzo trujący. Spożycie go w postaci surowej nawet w minimalnej ilości doprowadza do śmierci. Pamiętajmy również, ze może wnikać również przez skórę. Bydło oraz zwierzyna instynktownie go omijają. Dlatego też nie dajmy się zauroczyć pięknem Tojadu albowiem spożycie go może się skończyć tragicznie. Ale jak się okazuje nawet roślina trująca może okazać się cennym lekarstwem. Jednak nie można go używać na „własną rękę” albowiem jest zbyt niebezpieczny ( może doprowadzić do śmierci wskutek paraliżu mięśni oddechowych oraz zatrzymania akcji serca”!!!

Tojad dawniej w medycynie ludowej był wykorzystywany w celach leczniczych jednak w czasach obecnych nie jest wykorzystywany jako surowiec w celach leczniczych. Warto wspomnieć, ze w medycynie Chińskiej jest jednym z nielicznych roślin leczniczych, których stosowanie regulowane jest ściśle przez Państwo oczywiście przez swoją toksyczność.
Wo właściwości leczniczych jakie wykazuje roślina ta zalicza się działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozgrzewające oraz uspakajające. Jednak po raz kolejny koniecznie trzeba pamiętać o tym aby nie stosować tojadu tak jak w przypadku innych roślin czy ziół na własną rękę albowiem może to grozić śmiercią. Dla przypomnienia roślina jest silnie trująca!!!

Ważne:

Tojad uznany jest za roślinę najsilniej trującą w Polsce oraz najbardziej zabójczą na całym świecie. Warto wspomagać się ziołami ale w tym przypadku naprawdę należy zachować ogromną ostrożność!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *