Sierpik barwierski

Sierpik barwierski

Sierpik barwierski

Sierpik należy do roślin wieloletnich z rodziny astrowatych. Spotkać go można na terenie całej Europy również w Polsce. Roślina „lubi” tereny jasne ale wilgotne jak bagna, rowy czy podmokłe łąki. I chociaż sierpik zyskał popularność jako roślina wykorzystywana do barwienia tkanin warto dodać, że posiada również właściwości lecznicze. Niestety roślina bardzo rzadko wykorzystywana jest w celach leczniczych. Jednak dla zainteresowanych można znaleźć kilka słów o leczniczym działaniu rośliny chociaż co prawda nie za wiele. Każda jednak informacja może się przydać w końcu „człowiek uczy się całe życie” 🙂

Kilka słów o właściwościach leczniczych rośliny

Dawniej zielarze wykorzystywali roślinę do leczenia trudno gojących się ran, tamowania krwawień oraz do leczenia zwichnięć i siniaków. Z niektórych źródeł można wyczytać, że sierpik był również wykorzystywany do walki z hemoroidami.

W dzisiejszych czasach roślina ta jest mało znana a wielka szkoda albowiem jest idealna do uprawy w domowych warunkach. Z całą pewnością będzie wyjątkową dekoracją Naszych ogrodów, balkonów oraz tarasów i altan, mowa oczywiście o kwiatach;)

Być może z upływem czasu będziemy mogli znaleźć więcej informacji na temat tej rośliny jednak na dzień dzisiejszy taka ilość informacji musi Nam wystarczyć:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *