Symbolika ozdób choinkowych

Symbolika ozdób choinkowych

Symbolika ozdób choinkowych

Nie tylko Nasze pociechy ale również My nie możemy doczekać się Świat Bożego Narodzenia. Pięknie przystrojona choinka, śpiew kolęd, pyszności na stole – jednym słowem Magia Świąt. Niestety tylko nieliczni z Nas ozdabiają drzewko w tradycyjny sposób a koniecznie należy wspomnieć, że każda zawieszona na choince ozdoba miała znaczenie symboliczne. Niestety w dzisiejszych czasach nie zwracamy na to uwagi. Bardziej kierujemy się wystrojem wnętrza lub dodatkami w domu czy mieszkaniu aby Bożonarodzeniowe drzewko doskonale się z nimi komponowało. Oczywiście nic w tym złego ale może warto zapoznać się z symbolika ozdób choinkowych. Być może właśnie w tym roku ozdobią Naszą choinkę.

Ozdoby choinkowe

Na początku kilka słów na temat zielonego drzewka Świątecznego, które według ludowych przepowiedni jest symbolem odradzania, życia, płodności oraz trwałości.

Wróćmy jednak do ozdób:

  • Lampki

Pięknie migające na choince światełka przypomnieć miały o przyjściu na świat Chrystusa. Miały również bronić domowników przed złymi urokami oraz mocami.

  • Jabłka

Jabłka symbolizowały Biblijne jabłko. To symbol dobrego zdrowia, życia, miłości i urody.

  • Aniołki

To symbol opieki nad domem i domownikami.

  • Owoce

Symbol dostatku, zdrowia oraz urodzaju przez cały rok.

  • Gwiazda

Symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która zaprowadziła Trzech Króli do małego Jezuska w stajence.

  • Słodkości

Symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny.

  • Łańcuchy

Scalały rodzinę.

Oczywiście nie można zapomnieć o jemiole pod którą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Może ktoś z Nas skusi się w te Magiczne Święta na powieszenie na swoich choinkach tradycyjnych ozdób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *