Szanta zwyczajna

Szanta zwyczajna

Szanta zwyczajna

Coraz chętniej sięgamy po naturalne metody zapobiegania wielu schorzeniom oraz niwelowaniu dolegliwości. Bez wątpienia zarówno zioła jak i krzewy wykazują wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Tak naprawdę „są w stanie” zapobiegać wielu poważnym schorzeniom. Sięgając pamięcią do lat dzieciństwa – ile razy podczas przeziębienia czy grypy dostawaliśmy do wypicia naturalny „specyfik”, który może i ładnie nie pachniał i ciężko było go przełknąć ale był skuteczny? 🙂 No właśnie!!! I chociaż wiele ziół odeszło na jakiś czas odeszło w zapomnienie znów powraca” do łask i to z wielkim hukiem. Dokładnie tak jest z szantą zwyczajną,której poświęcony jest dzisiejszy artykuł.

Szanta należy do bylin występujących w klimacie umiarkowanym. Być może w Polsce wielu z Nas spotkało się z nią pod nazwą gojnika lub krzeciny.

Roślina ta była znana i wykorzystywana w celach leczniczych już w starożytnym Egipcie i nic dziwnego albowiem wachlarz jej zastosowań leczniczych jest ogromny ale o tym w dalszej części artykułu.

Właściwości lecznicze szanty zwyczajnej

Jak już wcześniej wspomniano roślina ta wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych.

Przede wszystkim:

  • Niezastąpiona przy problemach z nieżytem górnych dróg oddechowych, zapaleniem oskrzeli a nawet astmą,
  • Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny,
  • Dzięki właściwościom moczopędnym oczyszcza organizm z zalegających toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii,
  • Wspomaga wydzielanie żółci oraz soków trawiennych,
  • Oczyszcza błony śluzowe,
  • Pozytywnie wpływa na pracę serca oraz wątroby,
  • Korzystnie wpływa również na jelita oraz cały układ pokarmowy,
  • To ukojenie dla zszarganych nerwów albowiem działa również uspokajająco,
  • Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Ta zapomniana na długi czas roślina powraca do łask 🙂

Co ważne w naturalny sposób wzmacnia cały organizm a nie ukrywając niestety w dzisiejszych czasach w dalszym ciągu wielu z Nas prowadzi zły styl życia.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – weźmy sobie te słowa do serca albowiem to w jaki sposób się odżywiamy i jaki prowadzimy styl życia w bardzo dużym stopniu wpływa na Nasze zdrowie!!!

Ważne:

Musimy pamiętać aby podczas jej stosowania zachować umiar i rozsądek. Szanta spożyta w nadmiarze powoduje spadek ciśnienia krwi. Niewskazana kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym. Najlepiej jednak przed jej zastosowaniem skontaktować się z lekarzem lub zielarzem w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *