Wapń

Wapń

Wapń

Pierwiastek ten pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jest podstawowym materiałem budulcowym zębów oraz kości. Jednak aby wapń został dobrze wchłonięty niezbędna jest witamina D. Nikomu nie trzeba oczywiście przypominać, że musimy dbać o odpowiednie zapotrzebowanie organizmu nie tylko na wapń ale również pozostałe minerały bez których Nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niestety bardzo często a nawet zbyt często lekceważymy objawy wysyłane przez organizm tłumacząc sobie wszystko przemęczeniem. Podstawą jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta która dostarczy wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów. Jednak wiele osób „idąc na łatwiznę”odżywia się fast foodami oraz daniami gotowymi które nie wniosą do organizmu nic dobrego oprócz pustych kalorii. Spożywajmy jak najwięcej owoców i warzyw a posiłki starajmy się przygotowywać w domu. Nie dość, że będą smaczne to przede wszystkim zdrowe.

Rola wapnia w organizmie

Jak już wcześniej wspomniano pierwiastek ten jest podstawowym materiałem budulcowym zębów oraz kości. Jednak na tym jego rola się nie kończy.

  • Odpowiada za regulację gospodarki kwasowo-zasadowej,
  • Kontroluje układ krzepnięcia,
  • Jest bardzo ważny dla układu nerwowego,
  • Dzięki niemu Nasze mięśnie są sprawne,
  • Wpływa również na zdrowy sen,
  • Dba o prawidłową pracę serca oraz układ naczyniowy,
  • Ma również wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.

Już nawet niewielki niedobór wapnia może objawiać się bólami stawów, skurczami mięśni, zwolnieniem tętna oraz skurczami mięśni. Może również doprowadzić do problemów z uzębieniem, łamliwości kości, problemów ze snem a nawet do krwotoków z nosa.

Ważne:

Wapnia pochodzącego ze spożywanego pożywienia nie sposób przedawkować. Jednak osoby które suplementują ten pierwiastek nie powinni przekraczać zalecanej dawki. Osoby borykające się z kamicą nerkową oraz chorobami tarczycy nie powinni używać preparatów bez konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *