„Witamina na oczy” – Luteina

"Witamina na oczy" - Luteina

„Witamina na oczy” – Luteina

Luteina jest związkiem zaliczanym do grupy karotenoidów. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Głównym zadaniem karotenoidów jest ochrona organizmu przed ciężkimi oraz przewlekłymi chorobami. Każdy z Nas doskonale wie, że bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak wróćmy do luteiny. Dieta bogata w nią zapobiega powstawaniu zaćmy oraz zwyrodnieniu plamki żółtej. Luteina wykazuje bardzo korzystny wpływ na Nasz wzrok. Musimy jednak pamiętać, że zarówno jej niedobór jak i nadmiar mogą w niekorzystny sposób odbić się na zdrowiu. Jednak bez problemu można zbadać jej poziom poprzez badanie krwi.

Dlaczego luteina jest taka ważna?

Odpowiedź jest bardzo prosta albowiem pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Nie tylko zadba o oczy chroniąc je przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej ale również chroni skórę. Jak potwierdza wiele badań luteina zmniejsza ryzyko chorób serca. Wykazuje silne działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.

Musimy wiedzieć, ze Nasz organizm nie wytwarza luteiny dlatego tak bardzo ważne jest dostarczenie mu jej poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę.

Luteinę znajdziemy przede wszystkim w jarmużu, szpinaku, brokułach, brukselce, dyni, groszku oraz sałacie. Dostępnych jest również wiele suplementów uzupełniających jej poziom.

Ważne:

Przed podjęciem suplementacji warto skontaktować się z lekarzem oraz zbadać jej poziom w organizmie albowiem zarówno nadmiar luteiny jak i jej niedobór może w niekorzystny sposób odbić się na Naszym zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *