Wyznaczanie granic interpersonalnych

Wyznaczanie granic interpersonalnych

Wyznaczanie granic interpersonalnych

Na umiejętność budowania relacji międzyludzkich ma wpływ wiele czynników. Jednak musimy pamiętać, ze jednym z najważniejszych jest umiejętne stawianie granic. Jednym słowem mówienie „STOP”. Niestety wśród Nas jest wiele osób, które nie potrafią tego zrobić przez co cierpią. Ale są również osoby, które stawiają przysłowiowy „mur” wokół siebie nie dopuszczając do siebie nikogo. To niestety tez złe rozwiązanie. Możemy również spotkać się z osobami, które są chwiejne zmieniając swoje poglądy i nastawienie co chwile. Dlatego też tak bardzo ważną rolę odgrywa w Naszym życiu wyznaczenie granic w odpowiednim momencie albowiem za jakiś czas może być po prostu za późno. Nie wolno podchodzić do tego tematu lekceważąco albowiem wyrządzamy krzywdę nikomu innemu jak tylko sobie pogorszając komfort swojego życia.

Jak powiedzieć STOP?

Nikt nie powiedział, ze będzie prosto. Wyznaczenie granic wymaga czasu. Przede wszystkim musimy głośno mówić o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach nie bojąc się reakcji innych. Przecież nikt nie jest taki sam. Każdy z Nas widzi życie zupełnie inaczej, ma inne priorytety, Co innego go uszczęśliwia. Nie bójmy się o tym mówić. Bardzo ważnym elementem jest również to abyśmy zaczęli mówić o sobie – ja potrzebuję\nie potrzebuję, ja chcę lub nie chcę. Nikt za Nas życia nie przeżyje a skupianie się wyłącznie na potrzebach innych ( nie uwzględniając siebie, swoich potrzeb i oczekiwań), którzy i tak w pewnym momencie wejdą Nam na głowę do niczego dobrego nie doprowadzi. Pamiętajmy również, że nie musimy tłumaczyć się innym z każdej podjętej decyzji.

Tych zaledwie kilka prostych zasad pozwoli Nam nauczyć się wyznaczania granic interpersonalnych. Początki nie będą łatwe ale im wcześniej się tego nauczymy tym szybciej poprawimy komfort swojego życia!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *