Zapalenie ucha środkowego-przyczyny

Zapalenie ucha środkowego-przyczyny

Zapalenie ucha środkowego-przyczyny

Zapewne większość z Nas cierpiała z powodu bólu ucha. Wizyta u lekarza, odpowiednie leki i po sprawie. Ale czy wiemy co było przyczyną? Najczęściej przyczyną zapalenia ucha środkowego jest infekcja bakteryjna lub też wirusowa. Mimo, że tego typu schorzenie dotyka zazwyczaj dzieci może się również przytrafić każdemu z Nas. Dlatego też warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Schorzenie to dzieli się na:

  • Ostre zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj zapalenia ucha występuje dość często. Stan zapalny występuje w jamie bębenkowej i najczęściej dochodzi do niego przez trąbkę słuchowa ( przewód łączący gardło z uchem środkowym). Bardzo często towarzyszy mu infekcja górnych dróg oddechowych. Objawami często są szumy w uszach, niedosłuch, gorączka, silny ból ucha oraz dreszcze i osłabienie.

  • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Jak sama nazwa wskazuje jest skutkiem niedoleczonego ostrego zapalenia ucha. Przez pozostały otwór w błonie bębenkowej wnikają bakterie. Ten rodzaj zapalenia tak naprawdę nie daje prawie żadnych objawów bólowych. Natomiast może się pojawić niedosłuch oraz wyciek z ucha.

  • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Objawia się przede wszystkim zaleganiem płynu w przestrzeniach ucha środkowego. Jednak nie występują typowe objawy zapalne dlatego też choroba często jest przeoczona. Jednak może to prowadzić do groźnych powikłań.

Natomiast jeżeli chodzi o leczenie zazwyczaj jest to antybiotykoterapia, leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Jednak w niektórych przypadkach może się skończyć interwencją operacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *